
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.08 mm |
| Termination | Solder |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5.08 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Piston |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
Stock: 172
Distributors
pcbx
Unit Price$1.97745
Ext.Price$1.97745
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.97745 | $1.97745 |
| 10 | $1.68336 | $16.83360 |
| 25 | $1.57734 | $39.43350 |
| 50 | $1.50211 | $75.10550 |
| 100 | $1.39979 | $139.97900 |
| 300 | $1.30444 | $391.33200 |
| 500 | $1.21558 | $607.79000 |
| 1000 | $1.13278 | $1132.78000 |
